Advertisement
PREZENTACJE I WSPÓŁPRACA
Z poszanowaniem środowiska

Ochrona środowiska, obok bezpieczeństwa pracy, jest dla grupy ArcelorMittal Poland głównym elementem tzw. zrównoważonego rozwoju. Dbałość o środowisko to nie tylko potężne nakłady na nowoczesne, „czyste” instalacje, ale również programy sadzenia drzew (100 tys. drzew posadzonych w 2007 roku i inwestycja sadzenia 250 tys. drzew w roku 2008) czy też programy rozwoju produktów, czyniące je bardziej ekologicznymi

Szeroko pojęta działalność proekologiczna firmy obejmuje także społeczności mieszkające wokół hut, dla których działalność hutnicza może być uciążliwa nie tylko z powodu zanieczyszczeń, ale też np. hałasu.
Dzięki realizowanym w poprzednich latach inwestycjom poziom emitowanych przez ArcelorMittal Poland zanieczyszczeń spadł nawet do 90%.
 
Domy pasywne a wymagania ekologii

Bregenz – spokojna miejscowość nad jeziorem Bodeńskim w Austrii odżyła w rytmie domów pasywnych. Ludzie z tak dalekich stron, jak Ameryka Północna i Południowa, Azja i Europa szukali jednak czegoś więcej niż domów ekologicznych. Dlaczego?

Definicję domu pasywnego opracowano bowiem dla klimatu południowych Niemiec, gdzie można otrzymywać 15 kWh/m2a ogrzewania na jednostkę powierzchni domu na rok. Ale co robić, gdy temperatury innej lokalizacji są niższe? Zwłaszcza, że często nasłonecznienie jest bardzo duże, a domy pasywne korzystają tylko w sposób ograniczony z zysków słonecznych.
 
STOP - zatroszczmy się o jakość powietrza

Spacer lub wycieczka rowerowa po mieście nie zawsze są przyjemnym i zdrowym sposobem spędzania wolnego czasu. To, czym oddychamy, nie zawsze przypomina jednorodną, przezroczystą i bezwonną mieszaninę gazów. Czystsze powietrze w miastach jest naszą potrzebą, istotnym kryterium jakości życia. Dlatego inicjatywy zmierzające do poprawy jakości powietrza są konieczne i pożądane.

Powietrze atmosferyczne jest najistotniejszym elementem naszego środowiska naturalnego ze względu na dużą dynamikę zachodzących w nim przemian w stosunku do pozostałych elementów (woda i gleba) oraz bezpośredniego kontaktu z tymi elementami (sucha depozycja, mokra depozycja). Z tego względu problemy związane z jakością powietrza nie dotyczą wyłącznie wąskiego obszaru wytyczonego w promieniu źródła o istotnej emisji, lecz muszą być analizowane od skali lokalnej poprzez kontynentalną do skali globalnej.

 
Nowoczesne i energooszczędne rekuperatory

Dbałość o środowisko naturalne, wzrost cen energii i paliw oraz ograniczenia w emisji CO2 zmuszają nas do pełniejszego i bardziej efektywnego wykorzystania energii. Odzysk ciepła ma na celu powtórne wykorzystanie energii cieplnej niesionej przez spaliny i inne gazy w procesie przemysłowym.

W ten sposób w znacznym stopniu ogranicza się pobór energii z zewnętrznych źródeł oraz emisję szkodliwych związków do atmosfery. Energię cieplną można odzyskać nawet jeśli media są zanieczyszczone, ale nadal spełniają wymogi termiczne i metalurgiczne.

 

© 2024 Grupa INFOMAX