Advertisement
BADANIA I TECHNOLOGIE
Moda na algi
Intensywne wykorzystanie paliw kopalnych oraz dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku paliwowym na przestrzeni ostatniej dekady spowodowało wzrost zainteresowania wykorzystania energii z tak zwanych źródeł odnawialnych.

Pośród różnych metod wykorzystania tych źródeł, dużym zainteresowaniem cieszy się wykorzystanie biomasy jako substratu do produkcji paliw lub innych chemikaliów. Według Nigam i Singh [1] biopaliwa dzieli się na dwie podstawowe grupy:
– biopaliwa pierwotne, które stanowią biomasę wykorzystaną bezpośrednio w formie nieprzetworzonej lub po wstępnej obróbce (przykładowo drewno stosowane jako paliwo podstawowe lub dodatkowe (współspalanie);
– biopaliwa wtórne, będące produktem procesu konwersji biomasy do takich produktów jak przykładowo etanol, biodiesel, eter dimetylowy (DME) i innych.
 
Zielone lekcje
Intensywny rozwój nauki i techniki na przełomie wieków XX i XXI, oprócz szeregu korzyści, niesie za sobą również degradację środowiska naturalnego.

W obecnych czasach ludzkość zdaje sobie sprawę, iż ochrona środowiska stała się nieodzowna i należy przedsięwziąć wszelkie kroki w celu zahamowania jego degradacji. Ustawy i rozporządzenia nie chronią przyrody, jeżeli sami nie będziemy świadomi zagrożeń wynikających z dewastacji środowiska i jeżeli nie będziemy im przeciwdziałać. Jedną z głównych metod podnoszenia świadomości jest właściwie pojmowana edukacja społeczeństwa bez względu na wiek.
 

© 2024 Grupa INFOMAX