Advertisement
BADANIA I TECHNOLOGIE
Energia jądrowa - za czy przeciw?
Energetyka jądrowa jest niewątpliwie jednym z gorących tematów od wielu lat. Próby przekonania i oswojenia społeczeństwa z planami budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu w latach 1972-1986 przerwała katastrofa w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 roku. Z pewnością dla wielu przeciwników budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce był to dobry moment, aby zwrócić oczy świata na negatywny wpływ energetyki jądrowej na ludzi i środowisko.

Tylko niewiele osób usiłowało poznać rzeczywiste przyczyny i rozmiary tej katastrofy. Stosunki polityczne, jakie panowały w owym czasie w krajach byłego ZSRR, nie ułatwiały dojścia prawdy i ustalenia rzeczywistego obszaru skażenia. Organizacje antynuklearne wykorzystywały jak najbardziej niekorzystne i niepotwierdzone informacje, podając do wiadomości publicznej maksymalne liczby możliwych ofiar.
 
Szansa dla "zielonej" gospodarki
Polska energetyka wymaga pilnej modernizacji, a przede wszystkim nowych inwestycji, tak aby powstrzymać niekończący się, trwający już ponad dekadę, wzrost cen paliw i produkowanej z nich energii oraz zapewnić bezpieczeństwo energetyczne poprzez oparcie strategii energetycznej na krajowych zasobach energetycznych.

Nie można sobie wyobrazić taniej energii opartej o rosnący import drożejących paliw ani też taniej energii z wysokoemisyjnych paliw. W tym sensie Pakiet klimatyczny UE z 2007 r., a w szczególności plan działań do 2020 roku nazywany strategią 3x20 proc. (jednoczesne: redukcja emisji o 20 proc., zmniejszenie zużycia energii o 20 proc. i wzrost udziału OZE o 20 proc.), wydawać się mogły wygodnymi narzędziami do wsparcia koniecznych przemian i zarządzania niełatwą zmianą.
 
Energia z przyszłością
Uwarunkowania klimatyczne w Polsce, zasadność zastosowania kolektorów słonecznych

„Energia promieniowania słonecznego wykorzystywana w aktywnych systemach grzewczych, w systemach pasywnych i innych elementach obudowy budynku, w urządzeniach fotowoltaicznych jest najbardziej atrakcyjną z punktu widzenia ekologicznego energią odnawialną. Wykorzystanie energii promieniowania słonecznego nie powoduje żadnych efektów ubocznych, żadnych szkodliwych emisji, żadnego zubożenia jej zasobów naturalnych. Wykorzystanie energii promieniowania słonecznego nie zakłóca stanu naturalnego środowiska i nie wpływa na krajobraz, życie roślin i zwierząt” [1].
 
Źródło ciepła w indywidualnym gospodarstwie domowym
Nie od dzisiaj wiadomo, że ekologicznie najczystszym paliwem kopalnym jest gaz, chociażby z samego faktu, że nie zawiera substancji mineralnej, a tym samym w procesie spalania nie będzie emisji pyłu zawierającego popiół lotny. Również oczywistym jest, że biorąc pod uwagę wygodę obsługi instalacji, należy wybierać gaz.

Aktualnie coraz większą uwagę zwraca się na odnawialne paliwo stałe, jakim jest biomasa. Niestety, zawiera ona też substancję mineralną. Mając na uwadze te właściwości paliw stałych powinniśmy wybierać gaz, ale wskazany powyżej brak dostępności gazu i często jego cena powodują, że właściciel mieszkania, jednorodzinnego domu wybiera paliwo stałe, najczęściej węgiel.
 

© 2024 Grupa INFOMAX