Advertisement
FAKTY I WYDARZENIA
W gąszczu przepisów
Tradycyjnie, jak co roku wiosną, Polska Izba Ekologii zorganizowała i zaprosiła swoich członków na kolejne robocze spotkanie poświęcone dyskusji oraz wymianie doświadczeń na temat działań podejmowanych dla środowiska.

Seminarium odbyło się w dniach 12-13 maja w Centrum Wypoczynkowo- Szkoleniowym „Gwarek” w Ustroniu-Jaszowcu. I – być może – to wiosenna aura oraz urok Podbeskidzia spowodowały, że wszelkie pytania oraz uwagi kierowane do prelegentów, adresowane jednak bardziej do twórców polskiego prawodawstwa w dziedzinie systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz nowej Ustawy o odpadach – zadawane były raczej spokojnie i bez emocji. Chociaż obydwa tematy są zdecydowanie „gorące”, zwłaszcza dla praktyków gospodarczych… Spotkanie otworzył i uczestników oraz prelegentów przywitał Grzegorz Pasieka, prezes Zarządu Polskiej Izby Ekologii. Życząc zebranym udanych i owocnych obrad – podkreślił znaczenie podjętej tematyki dla polskiej gospodarki, a także rolę PIE jako instytucji samorządu gospodarczego, służącej pomocą i radą dla zrzeszonych w niej podmiotów.
 
"Zielone" złotówki
Już po raz 17. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wręczył swoje „Zielone Czeki” – czyli doroczne nagrody pieniężne przyznawane osobom, które szczególnie wyróżniły się w indywidualnej działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego.

Od 1994 roku „Zielone Czeki” trafiają więc w ręce pasjonatów, bo tak przecież należy ich nazwać, robiących coś wyjątkowego, dobrego i cennego dla ekologii – a tym samym dla nas wszystkich. Warto podkreślić, że jest to jedyna tego typu w Polsce finansowa nagroda indywidualna, przyznawana za niekonwencjonalne działania na rzecz środowiska naturalnego, podejmowane i wykonywane poza podstawowymi obowiązkami zawodowymi jej beneficjentów.
Uroczystość wręczania „Zielonych Czeków” odbyła się 29 kwietnia bieżącego roku, tradycyjnie już wzorem lat ubiegłych w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice, podczas Gali zorganizowanej z okazji „Dnia Ziemi”.
 
Inteligentni energetycznie
W Polsce od co najmniej dziesięciu lat mamy do czynienia ze znaczącym postępem dotyczącym efektywności energetycznej. Nadal jednak daleko nam pod tym względem do najbardziej rozwiniętych krajów europejskich, ponieważ efektywność energetyczna naszej gospodarki ciągle jest jeszcze około 2 razy niższa od średniej w całej Unii Europejskiej.

Jest co prawda Krajowy Plan Działań dotyczących efektywności energetycznej. Powstała także nowa Ustawa z dnia 4 marca 2011 roku, przekazana już do Senatu, wdrażająca dyrektywę 2006/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych, określająca – między innymi – krajowy cel w zakresie oszczędnego gospodarowania energią, a także zadania jednostek sektora publicznego w zakresie efektywności energetycznej. Mimo to pytań i powodów do dyskusji ciągle jeszcze jest wiele.
 

© 2024 Grupa INFOMAX