Advertisement
PREZENTACJE I WSPÓŁPRACA
Polska energetyka i unijne dylematy klimatyczne
– Polska energetyka w prawie 90 procentach oparta jest na węglu. I chcemy czy nie – musimy z tym faktem się pogodzić. Rok 2011 prawdopodobnie przyniesie ostateczny kształt aktów wdrażających tzw. Pakiet klimatyczno- energetyczny na obszarze całej Unii Europejskiej. Co to oznacza w praktyce dla całej branży i dla PKE?
– Prace nad wprowadzeniem Pakietu klimatyczno-energetycznego dziś jakby nieco zwolniły w związku z ogólnoświatowym kryzysem gospodarczym. Oczywiście nadal nikt nie neguje konieczności ograniczania emisji gazów cieplarnianych, lecz politycy są już znacznie ostrożniejsi w ustalaniu konkretnych terminów. Przykładem może tu służyć spotkanie w lutym tego roku Rady Europejskiej, składającej się z głów państw bądź szefów rządów krajów członkowskich UE. Poświęcone ono było zagadnieniom energetyki oraz innowacyjności. Po raz pierwszy takie gremium dyskutowało o sprawach energetycznych i ustaliło, że do roku 2014 należy wprowadzić w pełni funkcjonujący, zintegrowany i dysponujący odpowiednimi połączeniami wewnątrzunijny rynek energii.
 
Miasto przyjazne mieszkańcom
– Śląsk coraz częściej kojarzony jest nie tylko z „węglem i stalą”, czyli obszarem typowo przemysłowym – ale także z miejscem, gdzie wiele już zrobiono dla środowiska, gdzie jest coraz więcej zieleni i terenów przyjaznych dla jego mieszkańców. Dotyczy to również Katowic. Co – w Pana ocenie – najbardziej przyczyniło się w ostatnich latach do powstania tego nowego wizerunku miasta?
– Niewątpliwie wpływ na to miało wiele podjętych tu inwestycji proekologicznych, które podzielić należy na te pragmatyczne, związane z koniecznością dostosowania się Polski do norm unijnych w zakresie chociażby ochrony powietrza, gospodarki wodno-ściekowej czy zagospodarowania odpadów. Należy jednak pamiętać także o przedsięwzięciach służących samej naturze. Jako przykład niechaj posłuży międzynarodowy pilotażowy projekt REURIS* dotyczący Rewitalizacji Miejskich Terenów Przestrzeni Nadrzecznych, w ramach którego zrealizowano już, we współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach, rekultywację rzeki Ślepiotki na jej przebiegu w dzielnicy Ochojec.
 
Dobro nie w pełni doceniane
– Codzienny dostęp do czystej wody wydaje się nam rzeczą tak oczywistą, że już nie myślimy czemu, czy raczej komu to zawdzięczamy. Przecież wystarczy tylko odkręcić kurek… Przecież płacimy stosowne rachunki… Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak cenne jest to dobro i ile trzeba zrobić, abyśmy mogli w pełni z niego korzystać. Są Państwo jedną z firm, która to umożliwia.
– Działamy na terenie Podbeskidzia. Poprzez 40 tys. punktów sprzedaży docieramy do ok. 300 tys. mieszkańców tego regionu. Dostarczamy rocznie ok. 15 mln m3 wody oraz odbieramy i oczyszczamy ok. 11 mln m3 ścieków. Oferujemy wodę smaczną, ale przede wszystkim bezpieczną. W celu zwiększenia satysfakcji i bezpieczeństwa naszych klientów w Spółce został wdrożony i jest utrzymywany Zintegrowany System Zarządzania w oparciu o normy ISO 9001:2008, 14001:2004 oraz ISO 22000:2005. Nie należy zapominać, że ten ostatni System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności Spółka uzyskała jako pierwsza w Unii Europejskiej w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Także usługi świadczone przez Laboratorium AQUA S.A. posiadają akredytację badań na zgodność z normą ISO 17025:2005.
 
Warto inwestować w ekologię
TAURON Polska Energia oferuje klientom biznesowym rozwiązanie, dzięki któremu duże firmy mogą prowadzić działalność w oparciu o energię wytwarzaną z odnawialnych źródeł.

Wystarczy, że zdecydują się na zakup produktu TAURON EKO Premium. To pierwsza i obecnie jedyna w Polsce energia z odnawialnych źródeł, której pochodzenie potwierdza Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii. TAURON EKO Premium jest produktem oferowanym w ramach Systemu Gwarancji Sprzedaży Energii. Stanowi on potwierdzenie, że energia pochodzi w całości z odnawialnych źródeł (m.in. z małych elektrowni wodnych), a jej produkcja odbywa się w przyjazny i niewpływający negatywnie na środowisko sposób. System pozwala bowiem prześledzić rzeczywistą drogę przepływu handlowego. Produkt jest całkowicie odrębny i niezależny od funkcjonującego, obligatoryjnego dla wszystkich sprzedawców energii, Systemu Świadectw Pochodzenia.
 
Małe elektrownie wodne - źródło ekologicznej energii
Mówimy: energia ekologiczna – myślimy woda, wiatr. Chociaż jest to produkt deficytowy, zainteresowanie nim wzrasta. Duże przedsiębiorstwa, szczególnie zwracające uwagę na ekologię, wskazują, że ochrona środowiska naturalnego w obszarze energetycznym to również ważny aspekt ich działalności.

Energia ekologiczna jest produkowana m.in. w elektrowniach wodnych, a także na farmach wiatrowych i wytwarzana z biomasy. W Grupie Tauron znajduje się 35 elektrowni wodnych o łącznej mocy 124,3 MW. Są położone na Dolnym Śląsku i w Małopolsce.
 

© 2024 Grupa INFOMAX