Advertisement
FAKTY I WYDARZENIA
Życie po śmieciach
Na łamach „Ekologii” niejednokrotnie poruszaliśmy już zagadnienia związane z nowoczesną, efektywną gospodarką odpadami, a raczej – niestety – brakiem kompleksowych rozwiązań w tej jakże ważnej i bliskiej każdemu dziedzinie. Czy chcemy, czy nie – w przenośni a niestety i dosłownie „góra śmieci” nas przerośnie... Bo „dzięki” postępowi cywilizacyjnemu, wzrostowi konsumpcji dóbr wszelakich – wytwarzamy ich coraz więcej.

Jeżeli nie zmienimy szybko i radykalnie sposobu postrzegania kwestii skutecznej utylizacji odpadów komunalnych i nie odejdziemy od często jeszcze pokutującej zasady „byle za mój płot” – grozi nam wręcz ekologiczna katastrofa. Ekologiczna i ekonomiczna, bo niewywiązywanie się z podjętych w tym zakresie akcesyjnych zobowiązań Polski wobec dyrektyw obowiązujących w Unii Europejskiej skutkować będzie poważnymi sankcjami finansowymi, za które – w praktyce – zapłacimy wszyscy.

 
EKOLOGIA, czyli rzecz o historii umiłowania natury oraz o "zielonkawym społeczeństwie"
Autor „Ekologii”* David Peterson del Mar dorastał na głębokiej prowincji Kanady, w rodzinie rybackiej. W młodości pracował jako robotnik w tartaku. Od dwudziestu kilku lat wykłada historię ekologii w Kanadzie i USA. Wydał kilka książek z zakresu historii społecznej.

Książka opisująca najważniejsze nurty ideowe ruchu na rzecz ochrony środowiska, podsumowująca jego kluczowe debaty, sukcesy i porażki stawia, a także próbuje odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego stan środowiska naturalnego wciąż się pogarsza, mimo systematycznej intensyfikacji starań na rzecz jego ochrony? Zwrot człowieka w kierunku przyrody dokonał się nie wbrew procesowi industrializacji, ale w jego efekcie – dowodzi autor. To niepohamowana konsumpcja sprawiła, iż zaczęliśmy szukać sensu w naturze. Dlatego właśnie Anglia była liderem zarówno rewolucji przemysłowej, jak i ochrony środowiska.
 
Nie będzie nas, będzie las...
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach aktywnie wspiera działania służące kreowaniu świadomości ekologicznej mieszkańców regionu. Na dofinansowanie mogą liczyć także przedsięwzięcia przyczyniające się do poprawy stanu środowiska naturalnego w naszym najbliższym otoczeniu.

Dotyczy to – między innymi – ochrony lasów, parków, rezerwatów przyrody oraz tworzenia ośrodków edukacji ekologicznej lub przyrodniczych ścieżek dydaktycznych. Dobrym przykładem współpracy dla ochrony przyrody i krajobrazu są działania WFOŚiGW podejmowane wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach.
 

© 2024 Grupa INFOMAX