Advertisement
PRAWO I FINANSE
Efektywni i konkurencyjni
Polska przyjęła ambitne cele w ramach pakietu energetyczno-klimatycznego. Ich osiągnięcie jest często wiązane z ogromnymi kosztami i obciążeniami dla społeczeństwa i gospodarki. Niejednokrotnie można usłyszeć argument, że czyste technologie węglowe nie będą w stanie konkurować na rynku międzynarodowym...

W mojej ocenie polityka klimatyczna może być wielką szansą na modernizację polskiej gospodarki. Czy nie jest tak, że w energetyce, niektórych energochłonnych branżach przemysłu, w usługach i transporcie aktywa są zużyte i wymagają odtworzenia oraz modernizacji, niezależnie od tego, czy będziemy świadomie redukować emisję gazów cieplarnianych? Czy nie mamy rezerw efektywnościowych, które nie mogą być uruchomione poprzez „niewidzialną rękę rynku”, ale mogą zostać uruchomione, jeżeli instrumenty polityki gospodarczej przełamią bariery i stworzą zachęty dla użytkowników energii?
 
Walcząc z niską emisją...
W ramach Miejskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (to jest Gminnego i Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska) od 1994 r. udzielana jest pomoc mieszkańcom Miasta Katowice, pragnącym zmienić przestarzałe sposoby ogrzewania mieszkań – wykorzystując do tego celu ekologiczne źródła energii cieplnej.

Środki MFOŚiGW w Katowicach – między innymi – przeznaczano dla najemców i właścicieli lokali mieszkalnych w budownictwie wielorodzinnym lub jednorodzinnym, zmieniających system ogrzewania mieszkań z węglowego tradycyjnego na proekologiczny, tj. z zastosowaniem, jako nośnika energii elektrycznej, gazu, oleju opałowego, sieci miejskiej, odnawialnych źródeł energii oraz kotłów węglowych niskoemisyjnych, posiadających świadectwo badania na „znak bezpieczeństwa ekologicznego”, wydane przez instytucje posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji.
 
Ekologia i paragraf
Pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji

Zgodnie z art. 220 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska (POŚ), wprowadzanie do powietrza gazów lub pyłów z instalacji wymaga pozwolenia. Pozwolenie takie wydaje się na wniosek prowadzącego instalację, a szczegółowe informacje na temat danych, jakie powinny znaleźć się w ww. wniosku, określone zostały w art. 184 i 221 POŚ.
 

© 2024 Grupa INFOMAX